Hűségprogram

Élményajánló

Belvárosi séta Sopronban - kiváló program egész évben

A város ikonikus épülete, az 58 méter magas Tűztorony, az óvárosi sétát érdemes a Fő téren kezdeni.

Sopron városi tanácsa első alkalommal 1527-ben fogadott fel toronyzenészt Tűztoronyba. A leghíresebb közülük a csapodár és sánta Adler György, II. Lajos király dobosa volt. Bár tehetséges volt, mégis sok baj volt vele. Állandóan a borkiméréseket látogatta és a városban sétálgatott ahelyett, hogy a tornyot őrizte volna. Még a városi tanács is felrótta neki, hogy idegeneket vitt fel a toronyba, ahol éjszakánként nagy mulatságokat csapott.

A Tűztorony melletti a Városháza árkádja alatt Sopron híres polgármesterének szobrát láthatjuk.

Sopronyi Thurner Mihály Sopron 20. századi történelmének legkiemelkedőbb polgármestere volt, élete végén azonban utcaseprőként kellett dolgoznia. Thurnernek meghatározó szerepe volt az 1921-es népszavazás lebonyolításában, neki köszönhető, hogy Sopron országos hírnévre tett szert az iskolaügy, a kultúra, az idegenforgalom terén. Huszonhárom évig volt polgármester. 1945 után azonban megvádolták, megfosztották díszpolgárságától, majd néhány hónap múlva letartóztatták, és állásvesztésre ítélték. Végül utcaseprőként kapott állást és így ment nyugdíjba.

A Fő tér közepén hazánk egyik legszebb és legrégibb Szentháromság-szobra áll.

Egyedi az országban, hiszen ez az első csavartoszlopú szobor, melyet köztéren állítottak fel. Egy soproni házaspár emeltette fogadalmi szoborként hálából, hogy túlélték az 16951701 közötti nagy pestisjárványt

Patika ház – a Tűztoronnyal szemben

Bár Sopron szabad királyi város polgárai a 16. században számos kiváltságot élveztek, mindent ők sem tehettek meg. Szándékuk szerint lebontották volna a Tűztoronnyal szembeni épületet, melyet ma Patika házként ismerünk. A teret szerették volna szélesíteni, azonban a bontási kérelmet maga II. Lajos király utasította el, mondván, ez rontaná a tér összképét és hangulatát. Ebből az ügyből kerekedett az az irat, melyet az ország első műemlékvédelmi határozataként ismerünk.  

Fő térről négy ódon utca indul, melyben sűrűn sorakoznak a hangulatos, ódon házak, egykori főúri paloták.

Innen nyílik a Templom utca, a Kolostor utca, az Új utca, a Szent György utca és a Városház utca. 

A soproni óváros mai is látható képe valójában egy balul elsült gesztenyesütés következménye. A történet szerint 1676.novemberében két gyermek gesztenyét sütött az otthonában, de egy óvatlan pillanatban lángra kapott a házuk, majd az erős szélben hatalmas tűz kerekedett Sopronban. A tűzvész elpusztította a teljes belvárost, a külváros kétharmada is a lángok martaléka lett, áldozatul esett a Városháza, még a templomok harangjai is megolvadtak, csupán néhány ház maradt épen. Ez lett a város történetének legtragikusabb tűzesete. A polgárok jórészt önerőből építették fel az új Sopront, immár barokk stílusban, így a belváros nagyjából e nagy tűz után nyerte el ma is látható képét.

Várfalsétány

Magyarország egyik legrégebbi, ma is álló városfalának nyomvonalán sétálhatunk végig. Hazánkban Sopron az egyetlen olyan város, ahol a római kori település (Scarbantia) örökre meghatározta a város szerkezetét. A sétány valójában tanösvény is, ahol az információs táblákról számos érdekességet tudhatunk meg a kétezer éves Sopronról. A sétát kezdhetjük a Tűztorony mellett induló sétánytól.

Várkerület

A híres Várkerület, melyen ma is korzózhatunk, az egykori várárokban alakult ki, és csak a 18. századtól kezdték házakkal beépíteni. Az egykori várfalöv valójában csak a II. világháború után vált láthatóvá, ekkor szabadították ki a városfalat a mai Várkerület épületei mögül. A Várkerület egy szakaszán régen vendégfogadók sorakoztak, számos hírességet látva vendégül. Járt itt Zrínyi Miklós költő és hadvezér, Joseph Haydn, Liszt Ferenc, ifj. Johann Strauss, trónörökösként II. József („kalapos király”), de még Ferenc József császár is.

Vissza az Élményajánló listához
Hírlevél

Hírlevél feliratkozás

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mihamarabb értesüljön a kedvezményes foglalási és egyéb lehetőségekről!

Feliratkozás

Partnereink